Under mina intensiva dygn i Stockholm hann jag förutom att träffa en mängd härliga personer, stalka kändisar, dricka norra Europas äckligaste öl, kolla på vansinnigt mycket vackra möbler även bilda mig en uppfattning om vilken den stora trenden för Stockholm Furniture Fair 2015 var. Vågor.
Japp. Vågor. Visst många säger att trenden var att färgen äntligen kommit tillbaka efter 35 års svart regerande. En del säger att det var synliga skelett på möblerna. Jag håller med, men vågtemat var betydligt mer specifikt och spetsigt. Ett sammanträffande? Jag vet inte, jag bara noterar att i monter efter monter dök vågorna upp. Jag gillar vågor. Påminner mig om förra årets molntrend.
Ja, nu tycker du att jag är långsökt. Men vänta bara! Här ovan ser ni en av 4 fantastiskt vackra planscher som Normann Copenhagen delade ut. Ja, jag vet att det är stolsryggar och inte vågor, men om vi pratar form och mängd så är det påfallande likt sådan som finns i vattnet.
Tydligare blir det hos LK Hjelle och med soffan Braid av Lisa Hilland. Visst ser det ut som vågor? Och visst ser det ut som årets möbel?
Nähä, fortfarande inte övertygad om min trendspaning märker jag… Kolla in det här då. Från Byarums Bruk.
Och det här. Monterväggen hos Blå Station.
Börjar ni tro på mig nu då? Jag vill ju inte överbevisa någon eller på något vis skriva folk på näsan, men gissa om det fanns ett företag som tog det här med vågor på blodigt allvar? Japp. Bolon hade byggt upp en flera meter stor våg med golv från kollektionen An Ocean Within. Just den vågen har fått tillräckligt med uppmärksamhet på sociala medier så jag visar deras moodboard på väggen bakom.
Är vi överens? 2015 är året då det är fullt legitimt att skämta om vatten i knäna och vågor i håret även i inredningsvärlden.
/m
februari 9, 2015 kl. 6:28 f m
De två sista bilderna tänker inte jag på som vågor utan snarare fiskfjäll? En mönsterbild jag är väldigt förtjust i. När vi skulle renovera badrum hittade jag ett kakel (från fired earth tror jag) i detta mönstret, men priset var på tok för högt. Nu tröstar jag mig med en minibyrå i papper från ikea i samma mönster. Kanske tog mönstret lite extra fart när bilderna på faye togood (sorry för stavningen…?) badrum i blått cirkulerade som mest?
GillaGilla
februari 9, 2015 kl. 9:32 f m
Haha, älskar slutklämmen! Håller med Emma, jag associerar mer till fiskfjäll än vågor, men havstema är det ju oavsett. Snyggt trendspanat, och tack för länken!
GillaGilla
februari 10, 2015 kl. 4:52 f m
Åhhh vad ni två ska vara petnoga…Vatten, fiskfjäll, whatever… Men Maria, menar du att Bolons fem meter långa uppbyggda blågråa sak som surfare brukar ta sig förbi och igenom är ett fiskfjäll och inte en våg 🙂
GillaGilla