Jag våndas sällan inför mitt skrivande. Orden bara kommer. Ramlar ner genom kroppen ut i fingrarna och ner på tangentbordet. Alltid via hjärtat, då och då genom hjärnan, men alltid direkt. Förutom idag.
Jo det flyter på bra i huvudet, ni behöver inte oroa er för den sakens skull. Det är mest en vånda över hur jag ska knyta ihop säcken. Med säcken menar jag texten.
Jag har en längre tid funderat på hur inne och trendigt det är med burkar. Efter ett gediget researcharbete sitter jag nu med en hårddisk full av burkar av diverse slag och en massa uppslag om hur rätt det är med burkar. Låt mig visa.
Vi börjar med Bucks and Spurs.
Jaha, där fastnade ni ett tag. Välkomna tillbaka till min lilla blogg. Ja, nu undrar ni förstås vad Peter and Juwels bivaxljus har med burkar att göra. Det ser ni om ni kollar ordentligt. De gjuts i burkformar. Bucks and Spurs säljer dem i Sverige. En bit på väg i säckknyteriet.
På Formex visades mer glasburkar. Från bland andra House Doctor.
Ser ni hur praktiska de är? Både för barn och för vimmelkantiga vuxna. Handtag, lock och sugrör. Talar av egen erfarenhet när jag säger att det är mycket praktiskt. Inte för att jag någonsin varit överserverad, men jag har barn.
Börjar ni se trenden? Börjar ni känna att snaran runt säcken dras åt?
Sista exemplet ut är från Mr French, som just nu är stängt pga att genierna på Stylt bygger om och rättar till.
Där serveras…Tada!
Just det, drinkar ur burkar.
Sådär ja, en liten rosett på det och sen är det klart.
/m